AKCJA ŻONKILE

75 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Młodzi żydowscy powstańcy byli świadomi tego, że nie uda im się wygrać z okupantami, ale nie zwycięstwo było ich celem. Chcieli tylko, aby świat dowiedział się o tym, co dzieje się za murem getta. Jeden z przywódców powstania, Marek Edelman, mówił, że jego uczestnicy wiedzieli, iż dokonanie wyboru między życiem a śmiercią jest ostatnią szansą zachowania godności.

W rocznicę wybuchu powstania młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych wraz z opiekunami Bogusławą Bójko- Pietroczuk i Anną Cyruk uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Żonkile, przygotowanej już po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której celem jest uczczenie bohaterów powstania. W ramach obchodów rocznicy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyła się projekcja filmu o wydarzeniach z 1943 r. Młodzież była poruszona zarówno animowanym obrazem, jak i wspomnieniami uczestników tych dramatycznych wydarzeń.

Dyrektor MBP w Hajnówce pani Alla Gryc opowiedziała uczniom, dlaczego symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim jest żonkil oraz przedstawiła prezentację, dotyczącą hajnowskich Żydów i ich losów podczas II wojny światowej.

Spotkanie w hajnowskiej MBP było kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w kalendarz obchodów 100–lecia Niepodległości Polski. Warto przytoczyć słowa Marka Edelmana, który mówiąc o powstaniu w getcie warszawskim, stwierdził: To jest polska historia(…)To się dzieje w sercu Warszawy, polscy obywatele to robią. To jak to może być historia innego narodu, innego państwa, innego kraju?

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ