STAŻ W GÖTZ W NIEMCZECH

W ramach programu Erasmus+ wyjechaliśmy na staż do Götz w Niemczech. Pomimo początkowych obaw, jakie nam towarzyszyły przed wyjazdem, teraz możemy śmiało powiedzieć, że jest super. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i chęcią pomocy zarówno ze strony wykładowców niemieckich, jak i naszych opiekunów.

Staż odbywamy w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach. Mieszkamy w hotelu na terenie Centrum Wspierania Rzemiosła.

Poniżej zdjęcia z naszego pobytu:

GALERIA ZDJĘĆ - pierwszy tydzień

Po wycieczce do Berlina i Poczdamu rozpoczęliśmy drugi tydzień stażu. Przed nami nowe zadania. Uczniowie technikum mechanicznego przystąpili do spawania. Na uwagę zasługuje fakt, że pracownie do nauki spawania są bogato wyposażone w maszyny do ćwiczeń oraz narzędzia do bezpiecznej nauki. Po obszernej dawce przepisów BHP próbujemy połączyć metal spawem typu MAG.

Uczniowie technikum budowlanego przystąpili do wykonania stelażu pod zabudowę płytą. Po wykonaniu ściany z otworem na drzwi będą ścianę izolować i zabezpieczać przed wilgocią. Na koniec jest szpachlowanie i samodzielne zaprojektowanie oraz wykonanie stoiska barowego. Jesteśmy bardzo ciekawi jak będą wyglądać efekty końcowe naszej pracy.

GALERIA ZDJĘĆ - drugi tydzień

Rozpoczęliśmy trzeci tydzień naszego stażu. Grupa mechaniczna przystąpiła do wykonania modelu błotnika samochodowego. Zaczęliśmy od wykonania szablonu potrzebnego do wycięcia blachy. Następnie spawaliśmy kształtowniki, przygotowywaliśmy blachę używając palnika i plazmy, profilowaliśmy elementy i gięliśmy je na giętarkach. Najważniejsze to wykonać wszystko bardzo dokładnie, gdyż efekt końcowy musi być odpowiedniej jakości.

Grupa budowlana kontynuowała pracę przy wykonywaniu baru. Mocowaliśmy płyty gipsowe do stelażu, wzmacniając naroża kątownikami, całość była dokładnie szpachlowana i szlifowana. Ponadto wykonaliśmy termoizolację ściany zewnętrznej. Byliśmy też w Praxis Haus w celu poznania najnowszych technik gospodarowania energią. Poznaliśmy obsługę kamer i czujników termowizyjnych i różne rodzaje izolacji.

Za nami również dwa weekendy. Spędziliśmy je zwiedzając Berlin, Poczdam i Brandenburg.

Kończąc staż prezentujemy efekty końcowe naszej pracy i " faren nach Hause".

GALERIA ZDJĘĆ - trzeci tydzień