MARSZ NA ORIENTACJĘ "ŻUBROWYM SZKLAKIEM"

22 września w miejscowości Topiło uczniowie naszej szkoły mieli okazję na sprawdzenie swoich sił w marszu na orientację pt. „Żubrowym szlakiem” - wyjątkowej grze terenowej zorganizowanej w ramach projektu "Puszcza i ludzie". Do zawodów zgłosiło się 18 zespołów, naszą szkołę reprezentowali: Martyna Filipiuk, Maciej Marczuk, Krystian Dmitruk oraz pani Bogusława Bójko – Pietroczuk.

Na wstępie otrzymaliśmy pakiet startowy składający się z upominków oraz map Topiła, przy pomocy której musieliśmy odnaleźć wskazane przez organizatorów miejsca i potwierdzić w nich swoją obecność. Czekała nas ok. 4 kilometrowa trasa, składająca się z 21 miejsc kontrolnych. Odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych wymagało orientacji w terenie oraz sporej spostrzegawczości, punkty kontrolne znajdowały się w nietypowych miejscach takich jak powalone drzewa w głębi lasu , skarpy, brzegi jeziora Topiło lub za tabliczkami informacyjnymi wzdłuż drogi. Dodatkowo na trasie mieliśmy do wykonania 3 zadania specjalne, na które składał się min. test wiedzy o historii i kulturze regionu Puszczy Białowieskiej, rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie liści oraz zadanie wymagające zdolności topograficznych – dopasowywanie miejsc oraz obiektów na mapie naszego regionu. Zawody wymagały nie tylko umiejętności szybkiego pokonania trasy, ale przede wszystkim kładły nacisk na orientację w terenie oraz wykorzystanie wiedzy o Puszczy Białowieskiej Na mecie trasy na uczestników marszu czekała ciepła herbata oraz ognisko. Po wysiłku wszyscy zebrani mogli posilić się bigosem oraz kiełbaskami z ogniska.

Na zakończenie zawodów po przeliczeniu punktów zostały ogłoszone wyniki zawodów oraz każdy zespół otrzymał pamiątkowe nagrody. W klasyfikacji końcowej nasz zespół zajął 8 miejsce.

Bogusława Bójko-Pietroczuk       

GALERIA ZDJĘĆ