WARSZTATY POŚWIĘCONE PROFILAKTYCE HIV/AIDS

Niejednokrotnie można usłyszeć opinie, że szkoła uczy niepraktycznych rzeczy, przekazuje wiedzę oderwaną od rzeczywistości i niepotrzebną. Okazuje się jednak, że wyniesione ze szkoły informacje mogą nawet uratować życie. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce przekonali się o tym, uczestnicząc w warsztatach poświęconych profilaktyce HIV/AIDS, które odbyły się 30 października.

Prowadząca spotkanie prelegentka w bardzo prosty i klarowny sposób omówiła z młodzieżą różnice między HIV i AIDS, sposoby zarażenia wirusem, metody skutecznego powstrzymywania jego rozprzestrzeniania się oraz sytuację społeczną osób zakażonych. Szczególną uwagę zwróciła na posiadanie aktualnej, najświeższej wiedzy, dotyczącej HIV/AIDS i konieczność wyeliminowania stereotypowego myślenia o zagadnieniach związanych z prezentowaną problematyką. Uczniowie, podczas swobodnej, nieskrępowanej rozmowy, mogli wyrazić swoje wątpliwości i obawy oraz uzyskać konkretne informacje. Dowiedzieli się też, że w Polsce 3-4 osoby dziennie otrzymują pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV, jednak większość zarażonych żyje w nieświadomości. Przedstawione dane statystyczne oraz przykłady z życia wzięte najlepiej przekonały młodzież, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać bezpłatne, anonimowe badanie.

Warsztaty dały młodzieży konkretną, niezwykle potrzebną wiedzę, były też doskonałą lekcją tolerancji i przyczyniły się do wykorzenienia stereotypów, mitów i uprzedzeń, związanych z zakażeniem wirusem HIV.

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ