SPOTKANIA EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZE "NIEWIDOMI SĄ WŚRÓD NAS"

W dniach 13 oraz 14 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach edukacyjno-wychowawczych pod nazwą „Niewidomi są wśród nas” zorganizowanych przez Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce. Pani Alicja Plis oraz Sławomir Demczuk w pozbawiony dystansu sposób wprowadzili słuchaczy w świat osób niewidomych, funkcjonujących obok osób dobrze widzących.

Celem spotkania było pokazanie młodzieży naszej szkoły zasad funkcjonowania osób niewidomych w różnych dziedzinach życia społecznego, problemów, z jakimi się borykają oraz możliwości i sposobów pomocy.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z filmem „N jak Niewidomy”, który to w zabawny sposób pokazuje, jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu. Uczniowie niejako „na własnej skórze” mogli odczuć, z jakimi trudnościami muszą borykać się osoby z poważną dysfunkcja wzroku. Ochotnicy, którzy wzięli udział w przygotowanym przez prelegentów doświadczeniu, musieli pokonać, przy wsparciu przewodnika, pewien dystans z zasłoniętymi oczyma. Nie korzystając z narządu wzroku, a jedynie sprawnych dłoni i czujnika – podjęli się również napełnienia szklanki wodą. Dla wielu okazało się to nie lada wyzwaniem! Oprócz czujnika poziomu cieczy zaproszeni goście zaprezentowali również inne urządzenia ułatwiające osobom niewidomym i słabo widzącym codzienne funkcjonowanie – specjalistyczne oprogramowanie udźwiękawiające niezbędne do pracy przy komputerze, jak również urządzenie do rozpoznawania kolorów (pomocne przy codziennym doborze garderoby).

Uczniowie uczestniczący w spotkaniu „Niewidomi są wśród nas” mieli możliwość poznać bliżej świat osób niewidomych oraz słabo widzących. Mimo, iż osoby niewidome starają się wykonywać wiele czynności samodzielnie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, pomoc osoby trzeciej w pewnych sytuacjach może okazać się niezbędna. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje osoba niewidoma, spytajmy po prostu: „Jak mogę pomóc?”

Magdalena Zinkow-Antoniuk        

GALERIA ZDJĘĆ