UCZNIOWIE ZSZ W "MUZEUM NA KÓŁKACH"

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedna z najnowocześniejszych instytucji kulturalnych w Polsce. Stała wystawa Muzeum POLIN ukazuje tysiącletnią historię Żydów na polskich ziemiach, rozwój ich kultury, religię, obyczaje i okres Zagłady. Zwiedzający mogą obejrzeć zabytkowe przedmioty oraz poznać historię społeczności żydowskiej dzięki instalacjom interaktywnym, projekcjom wideo, rekonstrukcjom i makietom.

Namiastkę tej placówki tzw. „Muzeum na kółkach" gościliśmy niedawno w Hajnówce. W dniach 19-21 października w pawilonie ustawionym przed Urzędem Miasta Hajnówka można było zobaczyć wystawą poświęconą żydowskiej społeczności dawnych polskich miast i miasteczek. To nietypowe muzeum odwiedzili uczniowie klas 2w i 3 tż naszej szkoły wraz z opiekunami Anną Cyruk i Iwoną Kuleszą. Młodzież, dzięki obejrzeniu wystawy, poznała podstawowe fakty dotyczące polsko-żydowskiej historii, dowiedziała się, jak wyglądało codzienne życie Żydów w małych miejscowościach, takich jak Hajnówka. Uczniowie zainteresowali się też judaizmem, dowiedzieli się, jaka jest jego specyfika, jakie są najważniejsze żydowskie święta i świąteczne obyczaje. Oprowadzające po minimuzeum przewodniczki udzielały odpowiedzi na pytania, które zadawali uczniowie i namawiały ich do dotykania eksponatów.

Wizyta w „Muzeum na kółkach" na pewno zachęciła młodzież do odwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przyczyniła się też do kształtowania w uczniach otwartości, tolerancji i poszanowania dla odmiennych kultur.

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ