NIECHAJ NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ, IŻ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ … I POPRAWNIE GO UŻYWAJĄ!

12 marca bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z pytaniami zawartymi w konkursie „Z poprawną polszczyzną za pan brat”. Jak się okazuje, bezbłędne posługiwanie się polszczyzną wciąż bywa sporym wyzwaniem. Współtwórca pierwszego internetowego słownika poprawnej polszczyzny, dr Łukasz Szałkiewicz uważa, iż skoro dbamy o to, jak się ubieramy, to tym bardziej powinniśmy przywiązywać wagę do tego, jak mówimy.

Do konkursu „Z poprawną polszczyzna za pan brat” przystąpiło 37 uczniów, którzy musieli odpowiedzieć na 47 pytań testowych. Wśród zagadnień konkursowych znalazły się między innymi pytania o znaczenie związku frazeologicznego „iść w sukurs”, znaczenie słowa „androny”, wybór poprawnej formy spośród Zabłudowia/ Zabłudowa, penseta/ pęseta/ pinseta, zagwostka/ zagwozdka, przekonujący/ przekonywujący, ten pomarańcz/ ta pomarańcza, cudzysłowiu/ cudzysłowie… Wybór prawidłowej odpowiedzi nie był oczywisty.

Mistrzynią poprawnej polszczyzny w naszej szkole okazała się uczennica klasy maturalnej Technikum Ekonomicznego – Klaudia Sapieszko. Na podium stanęły również uczennice klas młodszych – Kinga Omeljaniuk z klasy I TL (zajmując drugie miejsce) oraz Patrycja Janusiewicz z kl. II TB (na miejscu trzecim). Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

M.Z.       

GALERIA ZDJĘĆ