NA TROPACH POWOJENNEJ HISTORII

Uczniowie ZSZ uczestniczący w ogólnopolskim projekcie "Łączka i inne miejsca poszukiwań" wraz z opiekunem panią Joanną Sapieżyńską- nauczycielką historii oraz pracownikami białostockiego oddziału IPN 13 maja udali się do Warszawy, aby poznać miejsca pamięci związane z najnowszą historią Polski.

Młodzież rozpoczęła zwiedzanie od adresu, budzącego niegdyś grozę- przy ulicy Rakowieckiej 37 na Mokotowie znajdowało się bowiem więzienie, w którym w latach PRL-u przetrzymywano przeciwników politycznych. Dzisiaj na Rakowieckiej mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uczniowie mogli zobaczyć w nim m.in. cele, w których więziono żołnierzy niezłomnych oraz ścianę śmierci- miejsce rozstrzeliwań.

Zarówno opowieści przewodnika oprowadzającego uczniów po muzeum na Rakowieckiej, jak i zwiedzanie Izby Pamięci na ul. Strzeleckiej, poświęconej więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, zrobiły na uczniach wstrząsające wrażenie.

Młodzież uczestniczyła też w warsztatach edukacyjnych „Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?” – czyli o piwnicach w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8”, które prowadził dr Dariusz Gałaszewski.

Na zakończenie pobytu w Warszawie uczniowie odwiedzili cmentarz na Powązkach, gdzie zobaczyli groby bohaterów narodowych, którym oddali cześć, zapalając znicze na ich mogiłach.

A.C.       

GALERIA ZDJĘĆ