DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,

Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.

„Pan Tadeusz”, księga I: Gospodarstwo

Wieszcz Mickiewicz marzył, aby jego wiersze zawędrowały pod strzechy. I zawędrowały! Na 3 Maja 25. I to nie tylko do pracowni polonistycznych, gdzie uczniowie zastanawiają się, jak Tadeusz mógł pomylić Telimenę z Zosią. 15 marca 2023 roku nasza Szkoła otworzyła podwoje dla przyszłych adeptów ekonomii, informatyki, logistyki, mechaniki, gastronomii, budownictwa, fryzjerstwa. Dostojną „prawie 100-latkę” odwiedziło kilkuset uczniów ze szkół miasta i powiatu. Wszystkich gości, zgromadzonych w wiosennie przystrojonej auli, powitała Dyrektor Szkoły Pani Mirosława Szpilko. Jej zastępczyni, Pani Anna Lasota, opowiedziała później, czego można się w technikum i szkole branżowej nauczyć oraz jak wstąpić w uczniowskie szeregi. A przedstawiciele tych „szeregów” pokazali się z jak najlepszej strony! Zaprezentowali swoje muzyczne i artystyczne talenty, aby przekonać ósmoklasistów, że szkoła to nie tylko lekcje, klasówki, odpytywanie i inne męczarnie, ale i doskonała rozrywka. Wychowanie przez sztukę (i dobry humor) też się u nas realizuje!

Potem przyszedł czas na zwiedzanie. Opiekunowie i uczniowie podążyli za światłymi tubylcami, którzy poprowadzili ich przez meandry szkolnych korytarzy. Można było zajrzeć do sal lekcyjnych, zamienić słowo z nauczycielami, spojrzeć na drzwi do Narnii, czyli tajne przejście do biblioteki. Nie obyło się bez eksplorowania szkolnych warsztatów. A na końcu, czyli w sali gimnastycznej, czekały niespodzianki przygotowane przez naszych uczniów i nauczycieli oraz Gości (o których za chwilę). Tutaj ustawiono stanowiska poszczególnych profili zawodowych – nikt przecież lepiej niż uczniowie nie wyjaśni młodszym kolegom, czego się mogą spodziewać i jak przebrnąć przez burzliwe wody technicznej edukacji. Dodatkową atrakcją był poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli technikum usług gastronomicznych.

Tegoroczne Dni Otwarte były wyjątkowe, bo obok „szkolnych stanowisk” pojawiły się te, w których się zaprezentowali Goście. Można było zagrać Mozarta na rurach, przekonać się, jak działa specjalna sonda do sprawdzania drożności instalacji wodnych, z czego buduje się nowoczesne domy, a nawet dać zakuć się … w kajdanki. Tego ostatniego jednak nie polecamy w prawdziwym życiu. Do ciekawych gości mamy, jak widać szczęście, zatem wypada wymienić te instytucje, których przedstawiciele uczynili 15 marca dniem ciekawszym niż zwykle. Dziękujemy:

Dobrze jest mieć tylu Przyjaciół!

Do zobaczenia w przyszłym roku.

aoxm       

GALERIA ZDJĘĆ

 

GALERIA ZDJĘĆ