WYCIECZKA DO WARSZAWY

5 października 2023 r. grupa 30 uczniów z klas 4 TL, 2 TI, 1 BW oraz 2 BW uczestniczyła w wycieczce do Warszawy, która odbyła się w ramach projektu kierowanego do polsko-ukraińskich grup uczniów „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”. Uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie oraz odbyli spacer po Muranowie, dawnej dzielnicy żydowskiej, pod hasłem „Żydowskie miejsca w Warszawie”.

W Muzeum „POLIN” uczniowie odbyli podróż przez historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców, poznali relacje polsko- żydowskie na przestrzeni wieków oraz wyzwania, przed którymi stawali polscy Żydzi w II Rzeczpospolitej, w czasie okupacji i w okresie powojennym.

Przewodnik z Muzeum „POLIN” zaprowadził uczniów w zakamarki Muranowa - dawnej dzielnicy żydowskiej. Opowiedział o historii i miejscach ważnych dla jej dawnych mieszkańców i wskazał to, co zostało po nich dziś.

Ideą realizacji projektu w naszej szkole było umożliwienie integracji oraz wspólnej edukacji polskich i ukraińskich grup uczniów w tym trudnym okresie oraz budowanie wśród nich postaw otwartości na inne kultury, religie i otaczający świat.

Grupie uczniów towarzyszyły Panie Barbara Sajewicz oraz Natalia Kotrys.

Natalia Kotrys       

GALERIA ZDJĘĆ